^Powrót na górę

Historia, relacje, recenzje

Robert Brylewski

środa, 25 maja 2011 09:33 FrytkaPunk


Wyjątkowy dzień. 50 lat temu urodził się Robert Brylewski. Tym, którym to nazwisko nic nie mówi, powinni przejść na inne strony, bo nie zrozumieją fenomenu tego człowieka. Tego co zrobił dla polskiej muzyki. A zrobił bardzo dużo. Współtworzył zespoły: Kryzys, Brygadę Kryzys, Armię, Izrael, Falarek Band, Szum. Grał z wieloma zespołami. Byłem kiedyś na koncercie Świata Czarownic w Mega Clubie w Katowicach. Po właściwym koncercie Świata Czarownic zagrał z nimi nowy materiał, a później przez kilka godzin było coś w stylu jazz session. Grał na wielu instrumentach improwizując różne wersje utworów reggae i punkowych. To było coś wspaniałego. To właśnie z Robertem Brylewskim Armia nagrała dwie swoje najlepsze płyty: Święto Rewolucji i Legendę. Robert zaczynał grać już na końcu lat 70-tych poprzedniego wieku w Kryzysie.

Wraz z Tomkiem Lipińskim współtworzył Brygadę Kryzys. Gdy nie chcieli zmienić nazwy zespołu w trakcie Stanu Wojennego, założył Izrael. W 1984 roku powstała Armia. W 1991 roku reaktywował Brygadę Kryzys na czas koncertu w Jarocinie. Założyciel legendarnego studia Złota Skała, gdzie powstało bardzo wiele ciekawych płyt w latach 90-tych . Nie ma chyba w Polsce drugiego tej klasy muzyka, autora tekstów, kompozytora. Mam, mamy szczęście, że właśnie w Polsce urodził się taki człowiek. Miałem przyjemność z nim rozmawiać. Brak słów aby podziękować za to wszystko co zrobił.


Dzisiaj w Trójce, w Polskim Radiu PR3 zagrano z tej okazji i Izraela, Armię, Brygadę Kryzys. Aż mnie ciarki przeszły i wydajność w pracy spadła. W świecie pogoni za pieniądzem, za targetem, w natłoku reklam, muzyki dla mało wymagającego słuchacza słychać było Reggae, Punkrocka. Piękny dzień. Z głośników leci wspaniała muzyka a za oknem wiosna w pełni.

Copyright © 2013. www.FrytkaPunk.pl  Rights Reserved.