^Powrót na górę

Historia, relacje, recenzje

Włochaty - Głośniej od bomb 1987-2017

20170713wlochatyglosniejodbomb

 

1. In
2. Głośniej od bomb
3. Często
4. Prawo własności
5. Niepodległości dzień
6. Tro
7. Globalizacja nadziei
8. Wstrzymajcie ogień
9. Każdy krok niesie pokój
10. Uderzaj teraz
11. Zmowa
12. 380000 km gówna
13. Credo
14. Nie powiem Ci nic
15.  Bank światowy
16. Pani A

 

 

 

 

 

 

 Trafiła do mnie najnowsza płyta Włochatego zatytułowana „Głośniej od bomb” z podtytułem 1987 – 2017. Jak podtytuł wskazuje  jest to składanka zawierająca 12 znanych nam już kawałków z poprzednich płyt, jeden utwór „Często” nagrany ponownie, czyli jakaś pół-premiera oraz cztery całkowicie trzy nowe utwory: „Głośniej od bomb”, „Prawo własności”, „Niepodległości dzień” i instrumentalny „Tro”.

Pewnie się powtórzę, że dla mnie Włochaty to bardziej zespół do słuchania w domu a nie na koncercie. I dlatego płytę słucha mi się w „zaciszu” domowym bardzo dobrze. Znane utwory wywołują to co zawsze, zachwyt, że teksty się nie starzeją, ich uniwersalność nie poddaje się czasowi. A nowe wchodzą do ucha. Bez problemu, co nieczęsto mi się zdarza. Nie wiem jak będzie z tekstami, czy zapadną w archaicznej mej pamięci, ale są dobre, oddają to co teraz i niedawno minione, szczególnie „Niepodległości dzień”:

Miliony świateł

Tysiące twarzy

Setki flag

Dziesiątki frakcji

Wyrwany bruk

Rozbite głowy

W niepodległości dzień

Niepodległości dzień.

 

 

Płytę warto kupić. Warto ją kupić z kilku powodów. Muzycy muszą z czegoś żyć. Sądzę, że grają nie tylko dla mamony, grają dla siebie, dla przyjemności, dla naprawy świata. Gdy kradnie się mp3 to tak naprawdę zabija się scenę, zabija się wydawcę płyty, w tym przypadku Pasażera, pal licho podatek dla tego totalitarnego państwa. A uwierzcie mi, że przyjdą takie czasy, że Punk rock będzie znowu po odpowiedniej stronie barykady naprzeciw tym co chcą nam odebrać wolność, demokrację, co gloryfikują faszyzm. Gdy nie będzie takich wydawnictw jak Pasażer, będziemy jak dzieci we mgle, błądzić i nikt nam nie wskażę drogi. Ci co pamiętają PRL to wiedzą jaką doniosłą rolę pełnił Punk rock i teraz nadchodzi ponownie czas gdy ważne staje się hasło: Bunt jest naszym obowiązkiem.

I tak na koniec, ładnie na półce wyglądają wszystkie płyty Włochatego:)

Copyright © 2013. www.FrytkaPunk.pl  Rights Reserved.