^Powrót na górę

Historia, relacje, recenzje

Jarocin Po co wolność - Film

20190109pocowolnosc3

W grudniu 2017 roku byłem na pokazie filmu „Jarocin Po co wolność” w reżyserii Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego w kinie Świt w Czechowicach-Dziedzicach wraz z znajomymi. Film był prezentowany w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, tylko jeden raz, bowiem nie wszedł do normalnej dystrybucji.

20190109pocowolnosc1

 

Generalnie film przedstawia historie festiwalu w Jarocinie, od początku, gdy był to przegląd zespołów lokalnych, przez lata 80-te, kiedy świecił tryumfy aż do 2014 roku. Fenomen Jarocina, bo nie tylko dla mnie był fenomen, nie pierwszy raz był podstawą do nakręcenia filmu pełnometrażowego, ale ten jest wyjątkowy, z kilku względów. Pierwszym, że film został zrealizowany również ze środków darczyńców, pokazuje festiwal w Jarocinie według mnie w sposób obiektywny oraz jest na nim akcent prywatny, ale o tym za chwilę.

Nie jestem krytykiem filmowym, nie znam się na sztuce, nie dostrzegam może niuansów, ale film oglądałem z wielką przyjemnością. Było mi dane być na festiwalu trzykrotnie, może nie w tych jego najlepszych latach, bo za młody byłem, ale byłem i w latach 80-tych, 90-tych i w 2014 roku, gdy pojechałem specjalnie na koncert Dezertera, gdy zagrali materiał z pierwszej swojej płyty.

Projekcja filmu miała się ku końcowi, grał zespół Moskwa, piosenkę Nigdy, obraz z 2014 roku był na przemian pokazywany z koncertu z 1984 lub 1985 roku, widać zespół z wokalistą Gumą, widać pogujących ludzi, tych w 1985 roku i tych z 2014, piosenka się kończy i na prawie 3 sekundy na ekranie doskonale widzę siebie w pogo z 2014 roku. Zatkało mnie. Z boku znajomi krzyczą: To Ty, To Ty. Zobaczyć siebie na dużym ekranie, to wielkie zaskoczenie. Ponownie zapiszę: zatkało mnie. I kilka dni mnie trzymało.

20190109pocowolnosc2

Film został wydany na płycie DVD, okładkę zaprezentowałęm powyżej. W pudełku można znaleźć dwie płyty DVD, pierwszą z właściwym filmem, na drugiej płycie DVD na dokłądke są nagrania z koncertów, wywiady z muzykami. Miłego oglądania i słuchania życzę.

Napisał FrytkaPunk, rycerz pogo:)

Copyright © 2013. www.FrytkaPunk.pl  Rights Reserved.