^Powrót na górę

Historia, relacje, recenzje

2019-03-02 Dezerter – RudeBoy – Bielsko-Biała

20190302dezerter3Śpieszę się. Nie mogę się spóźnić. Nie być na koncercie Dezertera w Bielsku-Białej to byłoby złamanie podstawowych zasad. Widok Tatr w lusterku jest coraz mniejszy, jeszcze tylko kilkadziesiąt kilometrów. Przebieram się na parkingu. Ciuchy jaskiniowe zmieniam na garnitur punkowy, są jeansy, glany, skóra. Przed klubem długa kolejka, ale mam nadzieję, że wejdę. Udało się. W klubie serwuję sobie herbatę i pokątnie zjadam kanapkę. Koncert mimo wszystko będzie na głodniaka, nie było możliwości zatrzymać się na obiad. Pośród gęstniejącego tłumu migają mi znajome postacie. Jestem przygotowany na koncert. Mam strategiczne miejsce, gdzie widać dobrze scenę. Dzierżę kamerę w ręce, tym razem nie pójdę w pogo, ale nie było jelenia, który by ją trzymał. Nad przyjemność pójścia w pogo przekładam obowiązek rejestracji koncertu. Następnym razem, w kwietniu w Tychach pójdę w pogo. Dezerter wchodzi na scenę. Widzę zmianę na gitarze, od Bogdana mam informację, że do składu wrócił Tony von Kinsky. Zaczyna się. Najsamprzód Zmiany, w dłuższej wersji jak na Ile procent duszy. Następnie dwie sztuki staroci: XXI wiek i Kolaboracja. Później starocie przeplatane były nowszymi utworami.

20190302dezerterbilet

Koncert w Bielsku-Białej był wyjątkowy z okazji wydania kilka dni wcześniej najnowszej płyty Dezertera, Epki „Nienawiść 100%”, która została zagrana w całości (trzy utwory). Jak już jestem przy tej płycie, to dwa dni przed koncertem dotarła do mnie paczka również z tą płytą. Przesłuchałem ją kilka razy. I jeśli chodzi o teksty, to Dezerter dalej trzyma formę, a co szczególnie dla mnie jest ważne, wszystkie trzy utwory oprócz jak zwykle swej uniwersalnej formy ponad czasowej doskonale oddają dzisiejsze czasy, gdy w mediach reżimowych jest 100% nienawiści, gdzie wzniecana jest wrogość i agresja. Czy jak w utworze A jeśli jutra już nie ma? A ty jak głupiec nic nie robisz z tym To niesłychanie ryzykowna gra, większość społeczeństwa nie myśli o jutrze, ma w dupie co robi pisowski reżim, z ich przyszłym życiem. Niestety muzycznie nowa płyta rozczarowała mnie. To już jest inny Dezerter niż ten sprzed kilkunastu lat. To już nie jest muzyka, którą chce się nie tylko słuchać, ale która również wciąga w pogo. Niestety, ale czasy się zmieniają i Dezerter również.

20190302dezerter1

Z przykrością muszę poinformować, że w trakcie koncertu miał miejsce nieprzyjemny incydent,  „niektórzy ludzie lubią bić gdyż zamiast mózgów mają mięśnie” i Dezerter przerwał koncert. Po krótkiej przerwie grali dalej, grali z dwoma setami dodatkowymi w sumie 102 minuty.

 1. Zmiany (Kolaboracja)
 2. XXI wiek (Underground out of Poland)
 3. Kolaboracja (Kolaboracja)
 4. Czego chcesz (Mam kły mam pazury),
 5. Szara rzeczywistość (Underground out of Poland)
 6. Jeszcze nie zapomniałem (Blasfemia)
 7. Ile procent duszy (Ile procent duszy)
 8. Choroba (Ile procent duszy)
 9. My Polacy (Prawo do bycia idiotą)
 10. Jesteśmy sektą (Prawo do bycia idiotą)
 11. Nienawiść 100% (Nienawiść 100%)
 12. A jeśli jutra nie ma (Nienawiść 100%)
 13. Nic się nie dzieje (Nienawiść 100%)
 14. Prawo do bycia idiotą (Prawo do bycia idiotą)
 15. Nie ma zagrożenia (Underground out of Poland)
 16. Zabójca czasu (Nielegalny zabójca czasu)
 17. Szepty i krzyki (Mam kły mam pazury)
 18. Ratuj swoją duszę (Prawo do bycia idiotą)
 19. Jezus (Ziemia jest płaska)
 20. Tchórze (Kolaboracja)
 21. Pierwszy raz (Blasfemia)
 22. Większy zjada mniejszego (Większy zjada mniejszego)
 23. Ostatnia chwila (Ile procent duszy)
 24. Spytaj milicjanta (Underground out of Poland)
 25. Dla zysku (Underground out of Poland)
 26. Dezerter (Ile procent duszy)
 27. Nie ma nas

Lista utworów niewiele się zmieniła od jesiennej trasy. Brakowało mi kilka utworów, 20 la po wojnie i jeszcze paru. Mam nadzieję, że jeszcze je kiedyś usłyszę na żywo.

20190302dezerter2

Copyright © 2013. www.FrytkaPunk.pl  Rights Reserved.